2019

 


19 grudnia 2019r. w WTZ odbyło się spotkanie wigilijne. W uroczystości udział wzięli zarówno uczestnicy, pracownicy WTZ jak i zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Solca Kujawskiego, Dyrektor MGOPS wraz z zastępcą, kierownik ŚDS oraz ks. Proboszcz parafi pw. św. Stanisława bp i męczennika.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez p. Kierownik, uczestnicy zaśpiewali kolędy oraz została odczytana Ewangelia wg św. Łukasza. Zgodnie ze zwyczajem świątecznym wszyscy podzielili się opłatkiem i składali życzenia.
Spożywając wigilijne potrawy umilały nam czas kolędy. Wszyscy radośnie i z uśmiechem na twarzy cieszyliśmy się tym świątecznym czasem.


16 grudnia 2019 roku minie 15 lat odkąd istnieje Warsztat Terapii Zajęciowej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim.
Z tej okazji 10 grudnia odbył się Jubileusz 15-lecia Warsztatu, podczas którego przedstawiliśmy gościom naszą historię oraz premierowo zaprezentowaliśmy przygotowaną specjalnie na ten dzień piosenkę pt. „Bo wszyscy w Warsztacie”.
Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim obecnym gościom za przyjęcie zaproszenia oraz obecność na uroczystych obchodach 15-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej. Dziękujemy za chęć dzielenia z nami radości w tak ważnym dla nas dniu. Dziękujemy również rodzicom za złożone życzenia i codzienną współpracę.


W dniu 6 grudnia 2019 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie wystawione były prace naszych uczestników. Była to także okazja do zakupu ręcznie wykonanych przedmiotów, które doskonale sprawdząją się w roli świątecznych upominków.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu. Kupując prace wykonane przez naszych podopiecznych, wsparli Państwo działalność WTZ w zakresie rehabilitacji społecznej.


29 listopada 2019 obchodziliśmy Andrzejki. Była oczywiście muzyka i różnorodne konkurencje, które dały uczestnikom wiele powodów do wspólnej zabawy. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz kawki.


7 listopada uczestniczyliśmy w Wernisażu w Soleckim Domu Kultury, gdzie były prezentowane prace uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Solcu Kujawskim.


21 października 2019  nasza placówka została zaproszona na Wernisaż do Środowiskowego Domu Samopomocy w Solcu Kujawskim.
Byli również zaproszeni goście, zastępca burmistrza pani B. Białkowska, dyrektor MGOPS H. Stamm i jej zastępca I. Konaszewska.
Na początku odbyło się przedstawienie w którym wzięli udział uczestnicy ŚDS.
Po przedstawieniu wszyscy zaproszeni goście oglądali prace wykonane przez uczestników ŚDS.
Był poczęstunek – kawka, ciasto i owoce.
Wernisaż bardzo się podobał i z przyjemnością spędziliśmy czas.


11 listopada 2019 r. nasi uczestnicy brali udział w Konkursie „Jaka to melodia” organizowanym przez ŚDS.
Konkurs odbywał się przez dwa kolejne dni i podzielony był na dwa etapy:
1. Muzyka zagraniczna
2. Muzyka polska
Pomimo dobrej wiedzy uczestników nie było łatwo odgadnąć tytuły lub wykonawcę. Było wiele zabawy i dużo emocji.
Ostatecznie wygrał pan Rafał z ŚDS, II miejsce pan Marcin i III miejsce p. Wiesław. Wszystkim gratulujemy!!!


Dzień Ziemniaka

W dniu 8 października 2019 r. świętowaliśmy Dzień Ziemniaka w naszej placówce. Uczestnicy brali aktywny udział, odbyły się konkurencje min. rzucanie do celu ziemniakiem, obieranie ziemniaka na najdłuższą obierkę oraz quiz związany z tematyką ziemniaka. Nie obyło się również bez poczęstunku w roli głównej z ziemniakami, kiełbaską z grilla i słodkościami z kawką lub herbatą.
Wszystkim biorącym udział i zwycięzcom konkursów gratulujemy.


„Na skrzydłach Aleksandrowa”

Dnia 26 września 2019 r odbył się III Przegląd Twórczości Poetyckiej „Na skrzydłach Aleksandrowa”. Impreza miała miejsce w sali kolumnowej im. Edwarda Stachury zabytkowego dworca kolejowego.
Nasz uczestnik p. Janusz przedstawiał swój wiersz.
Przegląd Poetycki uświetnił występ zespołu „Kulturki ” oraz występ Jerzego Stachury „Juniora”. Po długich i burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców. Tym razem p. Janusz wrócił bez nagrody a na pocieszenie zdjęcie pamiątkowe z Jerzym Stachurą.
Wszystkim gorąco gratulujemy i powodzenia za rok.


XIV Edycja Konkursu „Lodołamacze 2019”.

Dnia 16 września 2019 r w Bydgoszczy odbyła się Gala XIV Edycji Konkursu „Lodołamacze 2019” w której wzięła udział grupa naszych uczestników: p. Elżbieta, p. Teresa, p. Wiesław, p. Patryk. Dzięki obecności na takiej uroczystości mieli oni okazję w ramach prowadzonej aktywizacji zawodowej spotkać się z potencjalnymi pracodawcami.
Wydarzenie to miało na celu uhonorować wrażliwych pracodawców zatrudniających i wspierających osoby niepełnosprawne, osoby oraz instytucje, które swoim działaniem wspierają aktywność osób niepełnosprawnych, dziennikarzy, którzy poruszają w swoich programach problematykę związaną z niepełnosprawnością, osoby, które dostosowują obiekty, przestrzeń publiczną do potrzeb osób niepełnosprawnych.


XVIII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Inowrocławiu

Już po raz 18. w hali widowiskowo-sportowej w Inowrocławiu zorganizowano Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych. Flandria po raz kolejny zaprosiła do Inowrocławia niepełnosprawnych z różnych stowarzyszeń działających w województwie kujawsko-pomorskim i nie tylko. Niepełnosprawni rywalizują w specjalnie dla nich przygotowanych konkurencjach, ale przede wszystkim świetnie się bawią i integrują. Tak jest i tym razem. W trakcie trwania zawodów można skorzystać z darmowych badań profilaktycznych. Wspaniałe pokazy dały też dzieci z przedszkola „Słoneczko” w Inowrocławiu. W imprezie brało udział kilkaset osób z województwa kujawsko-pomorskiej.
Organizatorami spartakiady byli: Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Związek Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej w Inowrocławiu.
Naszą placówkę reprezentowali:

  1. Jolanta, p. Wiesław, p. Krzysztof B. i p. Krzysztof G.,
  2. Grzegorz.

Pan Krzysztof B. zdobył I miejsce oraz III miejsce drużynowo.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom.Dożynki gminne 2019

Tegoroczne obchody dożynek gminnych rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika o godz. 14.00, o godz. 15.00 nastapił przemarsz korowodu dożynkowego, o 15.30 ceremoniał dożynkowy oraz oprawa muzyczna. W programie wystapili Three Tenors, Zespół Malibu, Zespół Nipperboy. O 18.00 wystapiła gwiazda wieczoru – Zespół BOYS. Na zaproszonych mieszkańców  czekaly liczne atrakcje oraz poczęstunek od firmy Drobex. Jako Warsztat braliśmy udział w tych dożynkach, na których wystawialiśmy prace naszych uczestników.


Piknik „Aktywnie i twórczo”

29 sierpnia 2019 roku na Skwerze im. dra Henryka Jordana (naprzeciwko dworca PKP) w godzinach 11.00 – 14.00! odbył się piknik promujący zdrowie psychiczne pt.: „Aktywnie i twórczo” organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rodzin we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz naszym Warsztatem, w ramach którego mieliśmy możliwość skorzystania z:
– porad i konsultacji pracownika socjalnego,
– kącika zdrowej aktywności,
– kącika manualnego,
– gier i zabaw,
– wielu innych atrakcji.
Piknik odbywał się w ramach projektu pt.: „Aktywni w niepełnosprawności to My”, który dofinansowany był ze środków Gminy Solec Kujawski.

 

 

 

 

 

 


Turniej Strongman i Strongwoman

Dnia 25 lipca 2019 roku zorganizowaliśmy Integracyjny Turniej Strongman i Strongwoman. W zawodach brali udział uczestnicy naszej placówki oraz zaprzyjaźnionego ŚDS z Solca Kujawskiego.
Zmagali się oni w konkurencjach tj. wbijanie gwoździ, wkręcanie śrub, piłowanie deski. Były emocje i zdrowa konkurencja.
Ostatecznie wyłoniono zwycięzców.
Strongman:
I miejsce – p. Daniel
II miejsce – p. Rafał
III miejsce – p. Damian
Strongwoman:
I miejsce –p. Elżbieta
II miejsce – p. Hanna
III miejsce – p. Jolanta
Gratulujemy wszystkim wygranym i uczestnikom Turnieju i do zobaczenia za rok.


Piknik Rodzinny

We wtorek 11 czerwca 2019 r podopieczni naszej placówki i ich najbliżsi spotkali się na Rodzinnym Pikniku zorganizowanym na terenie przy placówce WTZ. Po przywitaniu przybyłych gości przez panią Kierownik wszyscy zasiedliśmy do pyszności: kiełbaski z grilla oraz karkówki i słodkości przygotowanych w pracowni gospodarstwa domowego.
Dopisała piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała wspólnym zabawom na świeżym powietrzu.
Był: konkurs wiedzy o niepełnosprawności, kalambury, kolorowanie obrazka z rzutem kostki oraz odgadywanie melodii. Osoby chętne mogły zaśpiewać piosenkę karaoke.
Podsumowując, można stwierdzić, iż Piknik Rodzinny pozwolił zacieśnić więzi między rodzicami, uczestnikami oraz kadrą a miła atmosfera sprawiła, że chociaż na chwilę można było zapomnieć o trudach dnia codziennego.


Ciechocinek

Dnia 6 czerwca 2019 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Ciechocinka. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu tego urokliwego kurortu.
Nasz spacer po Ciechocinku rozpoczęliśmy od Ciechocińskiej warzelni soli. Potem udaliśmy się do parku zdrojowego i zobaczyliśmy najsłynniejsze w Ciechocinku obiekty: „Jaś i Małgosia” „Żabka”, „Pijalnia wód mineralnych” „Grzybek”, „Ciechociński deptak sław”   a następnie udaliśmy się pod „Tężnie”. Jak na każdej wycieczce, tak i na tej nie zabrakło czasu na posiłek, lody i zakup pamiątek.
W godzinach popołudniowych wróciliśmy z powrotem do domu.


Turniej Warcabowy WTZ

W dniach od 30 do 31 maja 2019 w naszej placówce odbył się Turniej Warcabowy WTZ, który był kolejną szansą wspólnego przebywania, uczenia się i zabawy uczestników.
Wszyscy angażowali się w swoje pojedynki i byli zmotywowani do walki. Nie brakowało także bardzo dobrej zabawy, pozytywnych emocji. Partie odznaczały się bardzo wysokim poziomem umiejętności graczy, co skutkowało emocjonującym finałem.
Turniej warcabowy WTZ 2019 zakończył się rozdaniem trzech nagród głównych.
Czołowe miejsca zajęli gracze:
I miejsce – p. Grzegorz
II miejsce – p. Elżbieta
III miejsce – p. Damian
Turniej warcabowy można śmiało uznać za bardzo udany…jak co roku było super! Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za obecność oraz emocjonującą grę a panu Andrzejowi za profesjonalne przygotowanie i prowadzenie turnieju.


Bowling

7 maja 2019 roku udaliśmy się do kręgielni Bowling w Solcu Kujawskim.
Ta prosta i niezwykle przyjemna forma rozrywki ma wielu zwolenników pośród uczestników i kadry naszej placówki. Połączenie aktywności fizycznej i zabawy, w dodatku w duchu rywalizacji przysporzyło wielu emocji i pozytywnych wrażeń! Była pyszna pizza i napoje.
Z pewnością powtórzymy niebawem tak udane wyjście a tymczasem gratulujemy wszystkim wyników w rozgrywkach!


Konkurs wielkanocny

W dniu 2 maja 2019 roku odbył się Konkurs wielkanocny, który prowadziła i przygotowała p. Renata.
Wśród konkurencji był quiz składający się z pytań dotyczących tradycji wielkanocnych. Uczestnicy ponadto układali na czas puzzle w kształcie jajka oraz pisali Alleluja na ciastkach.

Ostatecznie wyłoniono zwycięzców:
p. Janusz
p. Teresa
p. Ewa
Gratulujemy wiedzy i szybkości wygranym osobom.


Śniadanie wielkanocne

Dnia 18 kwietnia odbyło się uroczyste Śniadanie w Naszej placówce.
Wzięli w nim udział również zaproszeni Goście. Po powitaniu wszystkich zebranych przez Panią kierownik WTZ uczestnicy wystąpili w przedstawieniu. Występ przybliżał wielkanocne tradycje i zwyczaje.


Kiermasz wielkanocny


Dzień Kobiet

Jak co roku o swoich koleżankach i paniach pracujących w Warsztacie Terapii Zajęciowej nie zapomniała męska część społeczności, która przygotowała przedstawienie na ich uroczystość.
Nie zabrakło życzeń, kwiatów oraz serc z imionami dla pań.
W tym magicznym dniu było wiele komplementów i miłych słów dla pań.
Po życzeniach damska część społeczności WTZ podziękowała za życzenia i zaprosiła na słodki poczęstunek przy kawie i cieście.


Walentynki

Dnia 14.02.2019 r. odbyło się Spotkanie Walentynkowe.

Spotkanie rozpoczęła pani kierownik Ilona, która przywitała wszystkie osoby uczestniczące,  złożyła wszystkim życzenia walentynkowe, po czym zaprosiła do świętowania.
Wszyscy ten dzień walentynkowy spędzili w wyjątkowej atmosferze, którą tworzyły piękne dekoracje, muzyka oraz poczęstunek przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego.
Było wiele konkursów przygotowanych przez panie Magdę i Darię w których każdy z uczestników brał chętnie udział. Nie zabrakło oczywiście nagród i słodkich upominków.


Turniej Darta

W dniach od 28-29 stycznia 2019r. odbył się XIII Integracyjny Turniej Darta.
W zawodach brali udział uczestnicy naszej placówki oraz zaprzyjaźnionego ŚDS z Solca Kujawskiego. Podczas dwudniowego zmagania się zawodników wyłoniono ostatecznie grupę finalistów.
Zawody wygrał p. Krzysztof, drugie miejsce  zajął p. Robert i trzecie miejsce zajął p. Sebastian. Dodatkowo za największą ilość Max-ów nagrodę otrzymał p. Witold.

Osoby nagrodzone dostały pamiątkowe dyplomy oraz kalendarze. Wszystkim wygranym gratulujemy, jak również publiczności za wspaniały doping. Zapraszamy już za rok.