2018

Trwa II edycja konkursu „Wiem, czym oddycham” – czy Solec Kujawski otrzyma czujnik jakości powietrza i będziemy mogli monitorować je w naszym mieście cały czas? Są duże szanse – jesteśmy w czołówce! Konkurs trwa jednak do początku grudnia – jeżeli jeszcze nie głosowaliście, zróbcie to tutaj:
https://wiemczymoddycham.pl/zglos-lokalizacje/130-solec-kujawski-powstancow-7a/

Wystarczy podać adres e-mail, zaznaczyć ostatnią zgodę i kliknąć „zagłosuj”, a na podany adres przyjdzie link, który trzeba potwierdzić. To wszystko! Nie trzeba podawać telefonu ani zaznaczać pozostałych zgód, więc nikt nie będzie Was męczył reklamami. Jeden adres e-mail może brać udział w głosowaniu tylko raz, ale z jednego IP można podać aż 15 adresów dobowo, więc jeżeli macie inne skrzynki lub aliasy do nich (np. posiadając konto w poczcie o2, macie aż cztery końcówki mejla: @o2.pl, @go2.pl, @tlen.pl i @prokonto.pl – każdą z nich możecie podać w głosowaniu) albo chcecie namówić znajomego lub rodzinę – śmiało!
W poprzedniej edycji z kujawsko-pomorskiego laureatami zostały takie miasta jak Golub-Dobrzyń, Świecie, Rypin, Aleksandrów Kujawski czy Brześć Kujawski. Pora na Solec! Aż 100 najlepszych wyników wygrywa, co nie jest tak trudne do osiągnięcia, zwłaszcza że mamy przewagę, gramy od pierwszego dnia, a lokalizacja jest oficjalnie zgłoszona przez Urząd Miasta i Gminy. Utrzymajmy to! 😎
Czujnik to jedno, a świadomość zagrożenia to drugie – ta w Polsce systematycznie rośnie. Niestety – znów rozpoczął się sezon grzewczy, a wielu ludzi pali w piecach czym popadnie. Organizator na stronie akcji szeroko informuje czym jest smog, jak wpływa na zdrowie, a w zakładce „dla szkół” przygotował przykłady darmowych lekcji na temat zanieczyszczeń.
https://wiemczymoddycham.pl/wszystko-o-smogu/

 


Wyjście do Muzeum

Dnia 9 października wybraliśmy  się większą grupą do Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim na wystawę poświęconą pontyfikatowi Jana Pawła II w filatelistyce w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Kolekcja ta została przygotowana przez Kazimierza Porębskiego, mieszkańca miasta i wieloletniego pracownika poczty. Oprócz tego zwiedziliśmy wystawę stałą – dzieje Solca Kujawskiego i okolic – poświęconej dziejom miasta i okolic do końca XX wieku.


Dzień Pieczonego Ziemniaka.

Gdy jesień zbliża się dużymi krokami, wracamy do naszych starych tradycji. Dnia 3 października 2018 r. kolejny raz w naszej placówce obchodziliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Ze względu na niesprzyjającą aurę impreza przeniesiona została pod altanę przy Restauracji Jaskiniowa, która przygotowała dla nas smaczny, ciepły poczęstunek. Był oczywiście pieczony ziemniak, kiełbaska z grilla oraz słodka babeczka upieczona przez pracownię gospodarstwa domowego. Wspólny śpiew, gry i konkursy m.in. slalom z ziemniakiem, najdłuższa obierka czy rzut do celu ziemniakiem wywołały wiele emocji. Podsumowaniem spotkania było wspólne malowanie plakatu z własnoręcznie wykonanych stempli ziemniaczanych. Mimo chłodu panującego na zewnątrz spędziliśmy ten dzień w ciepłej i sympatycznej atmosferze.


Dzień chłopaka w WTZ

W poniedziałek dnia 1 października 2018 r w Warsztacie Terapii Zajęciowej obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji uczestniczki WTZ w tajemnicy przed kolegami przygotowały miłą niespodziankę. Odegrały scenkę o gotowaniu przez chłopaków widzianą oczyma kobiet. Były piękne życzenia, a także słodki upominek w postaci czekolady i kawki. Uczestnicy byli zaskoczeni i szczęśliwi, że koleżanki pamiętały o ich święcie.


Wycieczka do Grudziądza

Dnia 18 września Nasi uczestnicy wraz z instruktorami wyruszyli na wycieczkę do Grudziądza organizowanej przez Stowarzyszenie Delfin.
Atrakcjami, które zwiedzali były min. spichrze nad Wisłą, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, Góra Zamkowa z reliktami byłego zamku krzyżackiego oraz  wieża widokowa Klimek.
Ciepły i słoneczny dzień sprzyjał zwiedzaniu miasta a pobyt w spichrzach i muzeum dostarczył sporo wiedzy nt. historii miasta i odkryć archeologicznych dotyczących tamtejszych okolic. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i obiadu. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z pobytu w tym mieście.

 

 


XIII Edycja Konkursu „Lodołamacze 2018”

Dnia 10 września 2018 roku uczestniczyliśmy w Gali XIII Edycji Konkursu „Lodołamacze 2018”.

Wydarzenie to miało na celu uhonorowanie wrażliwych pracodawców zatrudniających i wspierających osoby niepełnosprawne, osoby oraz instytucje, które swoim działaniem wspierają aktywność osób niepełnosprawnych, dziennikarzy, którzy poruszają w swoich programach problematykę związaną z niepełnosprawnością, osoby, które dostosowują obiekty, przestrzeń publiczną do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W tym roku uhonorowani zostali laureaci w ośmiu kategoriach: zatrudnienie chronione, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, przyjazna przestrzeń, zdrowa firma, Super Lodołamacz, Lodołamacz Specjalny.
Dzięki obecności na takiej uroczystości grupa naszych uczestników miała okazję w ramach prowadzonej aktywizacji zawodowej spotkać się z potencjalnymi pracodawcami.


Piknik na „Pełnym morzu”

Dnia 11 września Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Solcu Kujawskim zorganizowali Integracyjny Piknik Letni pod nazwą „Na pełnym morzu”.

W scenerii Parku Jurajskiego gościliśmy uczestników wraz z instruktorami z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wąbrzeźna, Aleksandrowa Kujawskiego i Środowiskowego Domu Samopomocy z Solca Kujawskiego. Uczestnicy z naszego Warsztatu przybyli z rodzicami i bliskimi.
Zabawa odbyła się w klimacie pirackim. Były liczne konkursy wraz z nagrodami min. ewakuacja tonącego, sztorm na morzu, zmywanie pokładu oraz list w butelce i trafiony zatopiony. Można było spróbować też swoich sił w wiązaniu węzłów oraz grze w trzy kubki. Kolejną atrakcją był pokaz tańca pirackiego, którego uczestnicy zabawy mieli możliwość się uczyć. Podczas Pikniku zapewniono słodki poczęstunek i obiad, odbyła się też zabawa taneczna, podczas której wybrano i nagrodzono osoby w najlepszym stroju pirackim.
Integracja poprzez rywalizację i wspólną zabawę pozwoliła na nawiązanie nowych znajomości, a konkursy i gry rozpowszechniły wiedzę na temat wybranych tradycji i zwyczajów ludzi morza.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Miasta i Gminy oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Realizacja projektu dofinansowana była ze środków  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadań Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz dotacji Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.


XIV Spartakiada w Małym Rudniku

5 września odbyła się XIV Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Grudziądzu – Małym Rudniku.

Były takie konkurencje: rzut woreczkiem do celu, wyścig na wózkach, slalom z wielką piłką.  W kilkunastu takich konkurencjach rywalizowali uczestnicy spartakiady w Małym Rudniku pod Grudziądzem. W zawodach uczestniczyli niepełnosprawni podopieczni 17 Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy przyjechali z całego województwa. W imprezie tej braliśmy pierwszy raz udział. Reprezentowało nas sześcioro uczestników.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom za chęć rywalizacji sportowej a panu Krzysztofowi szczególnie, który zdobył czterokrotnie I miejsca w kategoriach na wózku.


Mistrzostwa Warcabowe

Dnia 3 lipca 2018r. odbyły się w naszym Warsztacie Mistrzostwa Warcabowe. Podczas całego spotkania, na twarzach finalistów widoczna była ogromna koncentracja i wola walki. Każdy ich ruch był dokładnie przemyślany. Było sporo emocji, rywalizacji i radości z wygranych. Ostatecznie I miejsce zajęła p. Elżbieta, II miejsce p. Monika i III miejsce p. Krzysztof.
Po ostatecznych rozstrzygnięciach sportowych, przyszedł czas na gratulacje i wręczenie nagród, którego dokonała kierownik pani Beata.
Uczestnikom dziękujemy, gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia za rok.


Przegląd Twórczości Poetyckiej Osób Niepełnosprawnych

„Na skrzydłach Aleksandrowa”

Dnia 27 czerwca 2018 roku byliśmy na II Przeglądzie Twórczości Poetyckiej Osób Niepełnosprawnych „Na skrzydłach Aleksandrowa” w Aleksandrowie Kujawskim w Sali im. Edwarda Stachury na dworcu PKP. Organizatorem tego wydarzenia był Warsztat Terapii Zajęciowej im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim.
Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy z ponad 60 placówek z województwa kujawsko-pomorskiego. Finalnie do konkursu zgłosiło się 58 uczestników z 31 placówek z całego województwa.
Z naszej Placówki swój wiersz prezentował p. Janusz i p. Halina – którą reprezentowała p. Ewa.
Wyniki konkursu:
Wyróżnienia:
Bogusz Sz. -„Armada” WTZ mega-Art Bydgoszcz
Agnieszka S. „Księga” ŚDS Nieszawa
Wojciech R. – „Mgliste oczekiwania” WTZ im. Edwarda Stachury Aleksandrów Kujawski
Małgorzata K.- „Moja ziemia” – WTZ przy UMiG Piotrków Kujawski
Sławomira Stępkowska -„Dlaczego” – ŚDS Janikowo

Nagroda specjalna:
Monika G. – „Wiosna” – WTZ PZN Toruń

I Miejsce Pokorna „Cień” ŚDS im. prof. Jana Władysława P. Aleksandrów Kuj.
II Miejsce Janusz W. „Deszcz” – WTZ Solec Kujawski
III Miejsce Lidia Rz. – „Mój przyjaciel wózek” -WTZ Rypin

Gratulujemy panu Januszowi za zajęcia II miejsca.


Piknik Rodzinny

Dnia 26 czerwca 2018 r. odbył się w naszej placówce coroczny Piknik Rodzinny. Udział wzięli w nim uczestnicy warsztatu z rodzinami oraz zaproszeni goście. Był wspólny posiłek, a później czas umilały nam konkursy, które przygotowali dla nas p. Marzanna i p. Andrzej. Piknik upłynął w przyjaznej i wesołej atmosferze.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie.

 


VI biegi rodzinne
im. Antoniego Nawrockiego

Dnia 10 czerwca 2018 roku wystawialiśmy prace Naszych uczestników podczas VI biegów rodzinnych im. Antoniego Nawrockiego w Solcu Kujawskim. Impreza rozpoczęła się o godz. 10 a zakończyła o 13.30.
Impreza składała się z czterech części:
1. Biegi dzieci
2. Bieg główny na 5 km
3. Losowanie wielu wspaniałych nagród zaraz po biegu
4. Solec za 50% – Jurapark, Aquapark, soleckie muzea i gastronomia w atrakcyjnych cenach
Dziękujemy za możliwość kolejnego udziału – Urzędowi Miasta i Gminy Solec Kujawski oraz MUKS „Start” Solec Kujawski.
Osobami odpowiedzialnymi za rozstawienie stoiska byli
p. Marzanna i p. Andrzej a pomagali im p. Krzysztof,
p. Adam, p. Elżbieta oraz p. Grzegorz.

Trasa biegu:


Targi Pracy i Edukacji dla osób niepełnosprawnych w Toruniu

W środę 6 czerwca odbyły się Targi Pracy i Edukacji, organizowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Organizatorami wydarzenia były-Toruński Oddział ZUS i Kujawsko-Pomorskim Oddział PFRON. Targi rozpoczęły się o godz.10:00, a zakończyły się o 13:00 w Foyer Auli UMK w Toruniu.
Z Naszej Placówki udział wzięli: p.Elżbieta, p.Teresa, p.Krzysztof, p.Dariusz, p.Adam i p. Janusz. W trakcie targów mogli zapoznać się z ofertą uczelni oraz z pracodawcami z naszego regionu.
Była również możliwość skorzystania z pomocy doradcy zawodowego i konsultacji w zakresie redagowania CV i listu motywacyjnego. Targi uświetnił występ grupy tanecznej Swing z Bydgoszczy.


Wernisaż –

Krzysztof Szafkowski – Rysunki

Dnia 1 czerwca 2018 r. wybraliśmy się do Soleckiego Centrum Kultury na wystawę Krzysztof Szafkowski – Rysunki.
Wystawa pokazywała prawie cały dorobek młodego artysty malarski i rysunkowy. Autor przedstawił różne techniki wykonywania prac od malarstwa, poprzez grafikę artystyczną do rysunku komiksowego.

Wystawa bardzo się podobała.


Majówka z ŚDS

Dnia 30 maja 2018 roku odbyła się Majówka zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „DELFIN” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Solcu Kujawskim.
Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby z ŚDS Dobrcz, Toruń, Janikowo oraz Inowrocław a także zastępca burmistrza, dyrektor MGOPS i kierownik WTZ w Solcu Kujawskim. W imprezie tej uczestniczyła większość uczestników naszej Placówki. Był obiad, słodki poczęstunek a całość okraszała muzyka zespołu Etna.
Wszyscy bawili się wspaniale.


Wycieczka do Warszawy

Dnia 22 maja 2018 roku grupa uczestników i opiekunów Wtz uczestniczyła w jednodniowej wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Warszawy. Podczas tego krótkiego czasu mieliśmy okazję zwiedzenia kilku bardzo atrakcyjnych miejsc stolicy. Głównymi punktami naszego wyjazdu było: Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydenta, Plac Zamkowy oraz Rynek Starego Miasta. Z uwagą słuchaliśmy słów przewodnika poznając historię stolicy. Nie zabrakło pysznego poczęstunku i czasu wolnego dla siebie. W drodze powrotnej mieliśmy okazję podziwiać Warszawę z okien autobusu. Wycieczka była wspaniałą lekcją historii, jak również  doskonałą możliwością integracji. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni pięknem zabytków Warszawy.


WTZ na VII Toruńskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych

Pięcioro Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Solcu Kujawskim reprezentowało naszą placówkę na VII Toruńskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych.
Na Stadionie Miejskim przy ul. Bema w Toruniu w dniu 19 maja 2018 roku rywalizowało w kilkunastu konkurencjach sportowych ponad 400 osób z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Nasza reprezentacja w składzie panie Elżbieta, Jolanta, oraz panowie Radosław,  Robert i Krzysztof startowali w konkurencjach: rzut piłką lekarską, strzał z wiatrówki do celu, jazda na rowerze stacjonarnym, boule oraz w biegu wózków inwalidzkich. Dwoje Uczestników zajęło miejsce na podium, w tym: pani Elżbieta – II miejsce w konkurencji jazdy na rowerku stacjonarnym a pan Krzysztof – dwa III miejsce w biegu na wózkach oraz w strzale z wiatrówki do celu.
Kadra i podopieczni Warsztatu gratulują uczestnikom zawodów, życząc dalszych sukcesów sportowych.

http://www.torun.pl/pl/niepelnosprawni-z-medalami-olimpijskimi


,,Wąbrzeski Mikrofon” „

W dniu 25 kwietnia 2018 roku uczestnicy naszego Warsztatu brali udział w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych ,,Wąbrzeski Mikrofon” „
Goście przeglądu, oprócz muzycznej uczty zaserwowali wąbrzeskiej publiczności mnóstwo uśmiechu i radości. Ich pogoda ducha i życzliwość do drugiego człowieka wypełniły salę widowiskową WDK.
Na scenie zaprezentowali się wokaliści m.in. z Blizna, Torunia, Świecia, Dębowej Łąki, Golubia – Dobrzynia, Wronia, Bielic, Wąbrzeźna oraz Solca Kujawskiego.
Naszą Placówkę reprezentowali p. Jolanta, p. Elżbieta, p. Ewa i p. Wiesław.  W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć „Przez twe oczy zielone”, „Przetańczyć z Tobą chcę” oraz „Biała mewa”.
Wszyscy artyści na pamiątkę udziału w przeglądzie otrzymali statuetki „Wąbrzeski Mikrofon”, wykonane przez wąbrzeski WTZ oraz dyplomy. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Wąbrzeźna. Patronat medialny objęli: Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, Gazeta Pomorska oraz Miejska Telewizja Kablowa.

 


Kiermasz wielkanocny

W dniach 20 i 21 marca 2018 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbył się kiermasz wielkanocny, podczas którego odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z efektami pracy podopiecznych. Była to także okazja do zakupu ręcznie wykonanych przedmiotów, które wprowadzą do domu wiosenny nastrój, doskonale sprawdzą się również w roli świątecznych upominków. Wśród przygotowanych wyrobów znalazły się m.in. kartki wielkanocne, ceramiczne naczynia, koszyczki, ozdobne jajka, świece i stroiki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu. Kupując prace wykonane przez osoby niepełnosprawne, wsparli Państwo działalność WTZ w zakresie rehabilitacji społecznej.


  

15 marca byliśmy na wystawie rękodzieła artystycznego “My też potrafimy”, która odbywał się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu od godziny 11.00 – 16.00. Nasze prace wystawialiśmy na I piętrze, stoisko nr 24.

https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/32209-pisanki-swiateczne-kartki-i-stroiki-na-wielkanocnej-wystawie-rekodziela


Dzień Kobiet

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Męska część warsztatu przygotowała dla kobiet krótki program artystyczny, podczas którego zaprezentowała krótkie wierszyki, ciekawostki z księgi imion. Panowie zaśpiewali piosenkę oraz składali życzenia wszystkim Paniom. Tradycji stało się zadość i Panie otrzymały kwiatki oraz niespodziankę. Przy kawie i cieście miło spędziliśmy czas.W dniu 6 marca uczestniczyliśmy na I Forum Seniora Gazety Pomorskiej podczas którego wystawialiśmy nasze prace. Spotkanie poświęcone  było tematyce senioralnej. W programie m.in: wykłady ekspertów z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa, nowych technologii oraz występ artystyczny.

Czytaj więcej: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/bydgoszcz/a/forum-seniora-gazety-pomorskiej-poszukaj-sie-na-zdjeciach,12986704/

http://www.pomorska.pl/…/forum-seniora-gazety-pomorskiej-p…/


13 lutego na zaproszenie ŚDS uczestniczyliśmy w zabawie na koniec karnawału. Wszyscy w przyjemnym nastroju i poczuciem humoru bawili się przy muzyce disco. W czasie przerwy był słodki poczęstunek i napoje. Po przerwie nastąpił dalszy ciąg zabawy w miłej i serdecznej atmosferze.


W środę 31 stycznia 2018 r. w naszej placówce odbyła się zabawa karnawałowa. Uczestnicy przy blasku oświetlenia i dźwiękach największych przebojów bawili się doskonale. W przerwach wszyscy mogli napić się kawki lub herbaty oraz zajadać pyszne ciasto serwowane przez pracownie gospodarstwa domowego. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!


W dniu 22 stycznia rozpoczęliśmy XII Integracyjny Turniej Darta wraz z uczestnikami ŚDS. Dziś zawodnicy walczyli w rzutach lotkami o wyjście z grupy, a jutro czekają nas dalsze zmagania w tym finał. Całą atmosferę rywalizacji sportowej podgrzewają kibice.

Podczas dwudniowego zmagania się zawodników wyłoniono ostatecznie grupę finalistów. Zawody wygrał pan Patryk, drugie miejsce zajęła p.Elżbieta i trzecie miejsce zajął p. Borys.
Osoby nagrodzone dostały pamiątkowe dyplomy, kalendarze oraz kubek z nadrukiem otrzymał p. Patryk. Wszystkim wygranym gratulujemy, jak również publiczności za wspaniały doping. Zapraszamy już za rok.


Dzisiaj tj. 18 stycznia 2018 roku na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Solcu Kujawskim uczestniczyliśmy w corocznej Familiadzie. Drużyny rywalizowały między sobą, odpowiadały na pytania, które niekiedy bywały trudne. Wszystko odbywało się miłej w atmosferze. Ostatecznie wygrał ŚDS. Gratulujemy. Każdy z uczestników został obdarowany słodkościami.